Spawanie miedzi i stosowane metody
Spawanie jest procesem, który wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiednich produktów. Dzięki temu spawy są jak najwyższej jakości i przede wszystkim są odpowiednio wytrzymałe. Dlatego też z każdym rokiem można zauważyć rosnącą ilość specjalistycznych produktów, wykorzystywanych do wykonywania spawów.
Spawanie miedzi podobnych materiałów
Miedź zalicza się do tych materiałów, które charakteryzują się przede wszystkim niezwykle dużą odpornością na korozje i wpływ warunków pogodowych. Dlatego też bardzo często jest wykorzystywana jako materiał do tworzenia wytrzymałych elementów konstrukcyjnych. Wprawdzie koszt miedzi jest wyższy niż koszt stali, jednak nie ma konieczności zabezpieczania jej przed wpływem warunków pogodowych, aby n dochodziło do korozji poszczególnych elementów.
Przy spawaniu dużych i ciężkich elementów z miedzi warto skorzystać z manipulatorów, które są w stanie obrócić spawany element w dowolny sposób. Profesjonalne manipulatory spawalnicze są w stanie pozycjonować elementy o wadze nawet 30 ton.
Jak spawa się miedź i jej stopy?
Stopy miedzi z innymi materiałami są często wykorzystywane do tworzenia wielu konstrukcji. od tego, jak materiał ma być spawany, zależy przede wszystkim to, jaka metodę spawania należy wybrać ale również jakie elektrody powinny zostać do tego celu zastosowane. Metody, które doskonale sprawdzają się w przypadku spawania miedzi, nie zawsze dadzą tak samo dobre efekty w sytuacji, gdy mowa o spawaniu jej stopów z innymi metalami. Czysta miedź charakteryzuje się bowiem niezwykle dużą przewodnością cieplną, co powoduje że podczas spawania nagrzewa się znacznie bardziej niż stal. Przede wszystkim do spawania miedzi wykorzystuje się metody takie jak spawanie TIG, ale również odpowiednio dobrane do rodzaju materiału jak również wykonywanego spawu elektrody. Miedź bowiem jest niezwykle twarda, co sprawia że najczęściej stosuje się elektrody głęboko wtapialne, co sprawia że spaw nie tylko jest mocny, ale również powstaje znacznie szybciej niż przy zastosowaniu innych materiałów. Nie można zapominać również o tym, że powinien on mieć przynajmniej takie same cechy jak spawany materiał. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o stworzenie spawu, który jest tak samo odporny na korozje jak materiał, który jest spawany.
Rodzaje elektrod miedzianych
Elektrody do spawania miedzi to zazwyczaj odpowiedni dobrane stopy, które zapewniają możliwość uzyskania połączeń o wskazanych cechach. Jednym z częściej wykorzystywanych jest stop CuCr1Zr. Kryjąca się pod tą nazwą miedź chromowo – cyrkonowa, charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle dużą twardością. Jednocześnie zaś jest materiałem, który posiada bardzo dobre właściwości, jeśli chodzi o przewodnictwo elektryczne, co ma znaczenie na przykład w realizacji spawów w instalacjach elektrycznych. Pręt z miedzi chromowocyrkonowej bardzo często stosowane są jako elektrody w wielu metodach spawania.
Obecnie z każdym rokiem powstają nowe rozwiązania, które mają za zadanie przede wszystkim zapewnić nie tylko trwałe spawy, ale również o oczekiwanych cechach. Jednocześnie zaś oczekuje się najczęściej, iż sam proces spawania nie będzie zajmował zbyt wiele czasu.
Najnowsze komentarze